31. smotra učeničkih zadruga Republike Hrvatske

U organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje i Hrvatske udruge učeničkog zadrugarstva, u Vinkovcima je 9. i 10. listopada održana Državna smotra učeničkih zadruga. Škole domaćini Smotre bile su Poljoprivredno-šumarska škola Vinkovci i Osnovna škola "Matija Gubec" iz Jarmine, a pokrovitelji: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo gospodarstva i poduzetništva, Hrvatska zajednica tehničke kulture, Vukovarsko-srijemska županija i Grad Vinkovci.

Na ovogodišnjoj Smotri sudjelovale su ukupno 103 učeničke zadruge iz cijele Hrvatske i inozemstva.

Na smotri se izložbenim prostorom predstavila i 21. županijska podružnica HUUZ-a probranim radovima svih učeničkih zadruga pojedine županije, među kojima je UZ "Breza" OŠ Dragalić predstavljala Brodsko-posavsku županiju. Na stolu su se našli prizvodi UZ-a naše županije od čega su veći dio činili proizvodi naše zadruge: pekmezi od jabuka, mermelade od kupina, prirodni sirupi od koprive i mente, kompoti od krušaka, čajevi (trputac, menta, lavanda), mirisne vrećice s lavandom, nakit te krpeni proizvodi (podmetači za čaše, šarene koke, krpene tikvice, torbice od žutice).

Mladi zadrugari iz cijele Hrvatske pokazali su svoje najbolje proizvode i prezentirali praktične radove i postignuća svoje zadruge. Kreativnost i inovativnost krasila je svaki izložbeni prostor koji je ujedno bio i prodajni štand. Brojni ukrasni i uporabni predmeti izrađeni rukama na tradicionalan način, razni biljni ljekoviti i prehrambeni pripravci, nakit, cvijeće te suveniri koji njeguju tradiciju  predstavljali su pojedinu zadrugu, ali i kraj u kojemu zadruga djeluje i radi.

Sulejman Piskić, voditelj UZ "Breza" OŠ Dragalić

objavio: Branka Francuz   datum: 10. 10. 2019.