PIRLS 2021

U školskoj godini 2019./2020., naša je škola, OŠ Dragalić, izabrana za probno istraživanje čitalačke pismenosti u četvrtim i sedmim razredima osnovnih škola, pred PIRLS 2020.

Istraživanje je u sedmim razredima provedeno 11. veljače, a za četvrte razrede očekuje se u travnju.

Ivana Pivac Tadić, koordinator ispitivanja

Nacionalni centar za vanjsko vrednovanje obrazovanja u suradnji s Međunarodnim udruženjem za vrednovanje obrazovnih postignuća što je organizacija proistekla iz UNESCO-va instituta za znanost (1985.) provodi istraživanje PIRLS, Međunarodno istraživanje razvoja čitalačke pismenosti (Progress in International Reading Literacy Study).

Istraživanje PIRLS provodi se u petogodišnjim ciklusima, a prvi i drugi krug istarživanja provedeni su 2001. i 2006. godine, dok se RH uključila u istraživanje u ciklusu PIRLS 2011., u trećem krugu međunarodnog istraživanja razvoja čitalačke pismenosti.

Istraživanje PIRLS pruža mogućnost zemljama sudionicama da na temelju prikupljenih podataka unaprijede čitalačke kompetencije. Prikupljeni podaci i informacije iz upitnika koriste se kako bi se:

- pratili trendovi postignuća učenika na razini obrazovnog sustava i u međunarodnome kontekstu

- patili utjecaj novih ili revidiranih obrazovnih politika

- prepoznali nedostatci obrazovnoga sustava i potaknula kurikularna reforma

- poboljšalo poučavanje i učenje čitanja na temelju analiza i podataka

- provela sadržajno povezana istraživanja, poput istraživanja stavova o jednakosti ili ispitivanja učenika u dodatnim razredima

- prikupili opširni kontekstuani podaci o obiteljskome i školskome ozračju

objavio: Branka Francuz   datum: 11. 2. 2020.