Školski izlet Požega - Jankovac

Dana 21.10.2021. g. učenici i učitelji OŠ Dragalić bili su na školskom izletu Požega - Jankovac.

Uz poštivanje epidemioloških mjera na put smo krenuli u 8:00 sati. Prvi dio izleta započeo je vožnjom autobusom preko Požeške gore do grada Požege koji se nalazi u srcu Požeške kotline ili kako su je stari Rimljani zvali Vallis Aurea (Zlatna Dolina) zbog plodnog tla. U Požegi smo posjetili Dječji odjel Gradske knjižnice gdje smo upoznati s radom odjela i fondom knjiga. Nakon posjeta Gradskoj knjižnici obišli smo uži centar grada. Putem do Trga Terezije Akvilejske na kojem se nalazi katedrala, prošli smo ispred rodne kuće Dobriše Cesarića te se prisjetili njegove pjesme  Slap koja nam je bila uvod u posjet Jankovcu. Na trgu smo se slikali ispod stoljetnog ginka, posjetili spomenik braniteljima te krenuli autobusom prema Jankovcu. Putem smo vidjeli stoljetne bukve, kamenolom i stari grad u Velikoj. Po dolasku na Jankovac smo ručali, a zatim krenuli Grofovom stazom pod stručnim vodstvom. Saznali smo sve o geološkom sastavu Parka prirode  i Geoparka Papuk, kako su nastala Jankovačka jezera, posjetili špilju u kojoj je sahranjen grof Janković, špilju hajduka Maksima poznatu po obitavalištu šišmiša, mjesto gdje su radili papučki staklari te staklarsko groblje. Putem smo upoznati i s brojnim biljnim i životinjskim vrstama koje obitavaju na Papuku. Na samom kraju poučne staze došli smo do 35 metara visokog slapa Skakavac, najvećeg slapa u Slavoniji.

Posjet Park šumi Jankovac nas je očarao jedinstvenim prirodnim skladom i ljepotom, uživali smo u ovom neprocjenjivom daru prirode tijekom cijele godine te doživjeli djelić iskonske, netaknute prirodne oaze.

Sulejman Piskić, učitelj GEO

objavio: Branka Francuz   datum: 21. 10. 2021.